Rahmet peygamberi Sitesi

Dünya İslam Birliği - Uluslararası Peygamberi Tanıtma ve Destekleme Komisyonu

İKİNCİ HADİS

Âişe radıyallahu anha, vahyin başlangıcı olayını şöyle anlatır: “Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e Cebrail geldikten sonra Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, kalbi ürpermiş bir şekilde Hatice radıyallahu anha’nın yanına döndü. Yaşadığı korku gidince, Hatice’ye “Kendimden korktum!” buyurdu.

Bunun üzerine Hatice şöyle dedi: “Hayır, vallahi Allah seni asla utandırmayacaktır! Çünkü sen, akrabalarını gözetir, çaresiz olanların yükünü hafifletirsin, fakire yardım eder, misafire ikramda bulunur ve doğru yolda olanları desteklersin.” (Muttefekun aleyh)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in Sıfatlarının

Mükemmel Oluşu

Hadisin Kısa Anlamı

Şüphesiz Hatice radıyallahu anha, bu hadiste, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e, onun her tür kötülükten uzak olan ahlâkî özelliklerinden ve eşsiz hasletlerinden bir sonuç çıkararak, güven vermiş ve onun başına kötü herhangi bir şeyin gelmeyeceğini söylemiştir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, akrabaları ve yakınlarına yardım eder, hayatlarını sürdürmekten âciz olanların işlerini üstlenir, ihtiyaç duydukları şeyleri insanlara verir ve misafirlere ikramda bulunurdu.

Hadisten Çıkarılacak Dersler

1- Hatice radıyallahu anha’nın kâmil bir karaktere sahip olduğu, doğru görüşlülüğü, dayanıklılığı, sebatı ve geniş anlayışı.

2- Güzel ahlâk özellikleri ve hayırlı hasletler, kötü sondan kurtuluşu sağlar.

3- Bazı durumlarda, belli bir maslahattan dolayı, insanı yüzüne karşı övmenin caiz olduğu.

4- Başına kötü bir şey gelen kişiyi yatıştırmak, onu sevindirmek ve onu kurtaracak şeylerden bahsetmek gerektiği.

5- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in doğru sözlü olduğuna dair işaretlerden biri de, kendisine ilk vahyin aniden geldiği bu anda Hatice radıyallahu anha’nın belirttiği durumdur. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, peygamberlik için hazırlık yapmamıştı ve bunu da beklemiyordu.

 Sorular

* Hadis metnini ezberden oku.

* “Çaresiz olanların yükünü hafifletirsin” ne demektir?

* Hatice radıyallahu anha’nın ifade ettiği nitelikler ile Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzur duyması arasında ne tür bir ilişki vardır?

Prof. Âdil b. Ali el-Şiddî
Uluslarararası Peygamber'i Tanıtma ve
Destekleme Komisyonu Genel Sekreteri

bizi takip edin

Find Rahmet peygamberi Sitesi on TwitterFind Rahmet peygamberi Sitesi on FacebookFind Rahmet peygamberi Sitesi on YouTubeRahmet peygamberi Sitesi RSS feed