Rahmet peygamberi Sitesi

Dünya İslam Birliği - Uluslararası Peygamberi Tanıtma ve Destekleme Komisyonu

ÜÇÜNCÜ HADİS

Müminlerin annesi Âişe radıyallahu anha’dan, şöyle de­ diği rivayet edilmiştir: “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e vahyin ilk gelişi, uykuda gördüğü rüyalarla olmuştur. O bir rüya gördüğünde, (o rüya) mutlaka sabahın aydınlığı gibi (apaçık) gerçekleşirdi.” (Muttefekun aleyh)

Hadisin Kısa Anlamı

Bu, peygamberliği müjdeleyen konulardan birini içeren hadisin bir bölümüdür. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in rüyasında gördüğü şey mutlaka açık ve net bir şekilde ger­ çekleşirdi. Âişe radıyallahu anha’nın “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e ilk vahyin gelişi...” sözü, Peygamber sallallahu aley- hi ve sellem’in bildiği vahyin ilk türünün, kalpleri ferahlatan doğru ve salih rüya olduğunu gösterir.

Siyer-i Nebi Konusunda Kırk Hadis

Bu rüyalar, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i, uyanık haldeyken vahyi almaya hazırlama dönemiydi.

Hadisten Çıkarılacak Dersler

1­ Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in risaletindeki aşa­ malılık (tedricîlik) sünneti: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, gözle görmeden önce uykuda gördüğü rüyalarla vahye hazırlanmıştı, Ki, meleği görmeye ve vahyi almaya gücü yetsin.

2­ Sadık (gerçekleşen) rüya, peygamberliğin özellikle­ rinden ve bölümlerinden biri olup vahyin ilk aşamasıdır.

3­ Peygamberlerin rüyası vahiydir ve gerçektir. Bu rü­ yalar karmaşık rüyalar ya da hayaller değildir. Şeytanın, bu rüyalara müdahalesi mümkün değildir.

Sorular

* Hadis metnini ezberden oku.

* Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e ilk vahiy nasıl gel­ di?

* Rüyanın, vahiyle ilişkisi nedir?

bizi takip edin

Find Rahmet peygamberi Sitesi on TwitterFind Rahmet peygamberi Sitesi on FacebookFind Rahmet peygamberi Sitesi on YouTubeRahmet peygamberi Sitesi RSS feed