Rahmet peygamberi Sitesi

Dünya İslam Birliği - Uluslararası Peygamberi Tanıtma ve Destekleme Komisyonu

ON DOKUZUNCU HADİS

Âişe radıyallahu anha’dan, şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem koyun kestiği zaman etini parça parça ayırır, ardından da onları Hatice radıyallahu anha’nın arkadaşlarına gönderirdi.” (Muttefekun aleyh)

Hadisin Kısa Anlamı

Bu, annemiz Âişe radıyallahu anha’nın, Peygamber sallal- lahu aleyhi ve sellem’in, ilk hanımı ve annemiz Hatice bt. Hu­ veylid radıyallahu anha’ya olan vefasını açıklayan hadisinin bir bölümüdür.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, hanımı Hatice radıyalla- hu anha’ya, sadece o hayattayken ikramda bulunmuyordu.

Ona; onu sevenleri güzel bir şekilde överek, onları zi­ yaret ederek ve onlara hediyeler vererek ölümünden sonra da ikramını devam ettiriyordu.

Siyer-i Nebi Konusunda Kırk Hadis

Hadisten Çıkarılacak Dersler

1­ Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in sahip olduğu ve­ fanın mükemmelliği.

2­ Kişinin, ölümünden sonra sevdiği kişinin yakınlarını ziyareti vefadandır.

3­ Annemiz Âişe radıyallahu anha’nın ahlâkının kemâli: O, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in yanında Hatice’nin anılmasından dolayı kıskançlık duymasına rağmen, bu du­ rum onu, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in onun için yaptıklarını aktarmaktan alıkoymadı. Allah, müminlerin tüm annelerinden razı olsun!

4­ Âişe radıyallahu anha’nın, sadece tavsiyeler ve teorik yönlendirmeler değil, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in bu ahlâkını naklederken, yaşanmış bir olayı da anlatması.

Sorular

* Hadis metnini ezberden oku.

* Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in ilk hanımı kimdi? * Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, annemiz Hatice ra-

dıyallahu anha hayattayken kaç kadınla evlendi?

bizi takip edin

Find Rahmet peygamberi Sitesi on TwitterFind Rahmet peygamberi Sitesi on FacebookFind Rahmet peygamberi Sitesi on YouTubeRahmet peygamberi Sitesi RSS feed